Srbija obezbedila medalju, još korak do trećeg zlata u nizu

LEN European Water Polo Championships 2016 Croatia CRO (White) Vs Serbia SRB (Blue) Men Venue Kombank Arena, Belgrade, Serbia  Day01  10-01-2016 Photo G.Scala Insidefoto/Deepbluemedia

Srbija je obezbedila još jednu evropsku medalju. U polufinalu Evropskog prvenstva u Areni, pobedili su Grčku sa 13:7 (4:3, 2:0, 4:1, 3;3). U subotu (17.45) će se za titulu boriti sa boljim iz duela Mađarska – Crna Gora, koji je na programu u četvrtak (20.15).

Posle startnog vođstva Grčke od 1:0, Srbija je preuzela kontrolu meča, ali nije tako lako stigla do trijumfa.

Srbija je pogocima Filipovića i Duška Pijetlovića, na asistenciju Prlainovića, došla do 2:1. Rival je izjednačio, ali skoro identičnom akcijom drugog gola Srbije – asistencija Prlainovića za efektan gol Pijetlovića je naš tim je poveo sa 3:2. I posle toga je nastavljena igra gol za gol, a Srbija je zahvaljući „bombi“ Dušana Mandića, šest sekundi pre kraja prve deonice stigla do 4:3. Zanimljivo je, Srbija je sva četiri gola u prvih osam minuta postigla sa igračem više.

Nije bilo lako slomiti otpor Grka, ali srpski tim se, još jednim topovskim šutem Mandića i trećim golom Duška Pijetlovića u drugoj četvrtini „odlepio“ na 6:3. Odbrana Delfina fantastična. Grci su u prvom poluvremenu sedam puta imali igrača više, samo jednom poentirali, a nisu iskoristili ni napad u kome su desetak sekundi imali dva igrača više. Kod Delfina igrač više – 6 (4)!

Vlahopulos je Grke početkom drugog poluvremena približio na 4:6, ali do kraja ove deonice sve je bilo rešeno. Srbija je vezala četiri gola u nizu koji je otvorio Ćuk, nastavio Prlainović sa dva pogotka u dva uzastopna napada sa igračem više, a završio Filipović. Pred poslednji odmor Delfini su, sasvim zasluženo, vodili sa velikih 10:4. Svima je bilo jasno ko će igrati u finalu.

Srbija: B. Mitrović, Mandić 2, Gocić, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović 3, Nikić, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 3, Prlainović 2, S. Mitrović 2, G. Pijetlović.

Pogotke za Grčku dali su Gunas 2, Vlahopulos 2, Afrudakis, Kolomvos, Delakas.

Srbija je imala sjajnu realizaciju igrača više: 10 (7). Grci svega 11 (2). Obe ekipe su imale po jednom dva igrača više, kojeg nisu iskoristili.

SAVIĆ: Presudio igrač manje

Selektor Srbije Dejan Savić je posle meča prokomentarisao:
    –Grčka je po realizaciji igrača više jedna od najboljih reprezentacija sveta, pogledajte koliko su nama dali sa brojčanom prednošću u napadu.

Realizacija igrača više kod Grka bila je 11 (2), kod Srbije 10 (7).
    –Grke smo slomili sjajnom odbranom sa igračem manje, i fenomenalnim ritmom u kome smo igrali od početka do kraja. Čekamo rivala u finalu, ne razmišljamo još o tome da li ćemo igrati sa Crnom Gorom ili Mađarskom. Gledamo polufinale u četvrtak, pa onda spremamo taktiku za protivnika.

RAZIGRAVANJE

Razigravanje od 5. do 8. mesta: Španija – Rusija, Italija – Hrvatska u četvrtak.

U subotu se sastaju – za 5. mesto: Španija – Italija/Hrvatska, za 7. mesto: Rusija – Italija/Hrvatska.

Razigravanje od 9. do 12. mesta: Rumunija – Nemačka 14:13 (petercima, 10:10), Francuska – Holandija četvrtak.

U petak se sataju – za 9. mesto: Rumunija – Francuska/Holandija, za 11. mesto: Nemačka – Francuska/Holandija.

Razigravanje od 13. do 16. mesta: Malta – Slovačka 9:17, Turska – Gruzija četvrtak

U petak se sastaju – za 13. mesto: Slovačka – Turska/Gruzija. Za 15. mesto: Malta – Turska/Gruzija.

ŽENSKI TURNIR
    Četvrtfinale: Grčka – Italija 4:10, Holandija – Nemačka 19:2, Mađarska – Francuska 18:6, Rusija – Španija 8:12.
    U polufinalu se sastaju: Španija – Holandija, Mađarska – Italija.